Kredyt hipoteczny a kredyt na budowę domu

  • Posted on: 16 December 2019
  • By: admijn

Zakup i budowa nieruchomości to dwa różne rodzaje inwestycji, które jednak prowadzą do tego samego celu, czyli posiadania własnego domu, lub mieszkania. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Dlaczego? Ponieważ każdą z tych inwestycji można sfinansować na różne sposoby, zależnie od naszej sytuacji finansowej i wielu innych, istotnych okoliczności. Sprawdźmy zatem, czym tak naprawdę różni się kredyt hipoteczny od kredytu na budowę domu, szczegółów tego rozwiązania szukaj na miniratka.eu.

Działka to podstawa! Nie tylko w budowlance...

Jeśli chcemy zbudować dom, musimy posiadać określoną działkę, na której daną inwestycję zrealizujemy. Zależność ta dotyczy również zaciągania kredytów na budowę domu, w przypadku których wspomniana działka jest naszym wkładem własnym. Tymczasem kredyty hipoteczne rządzą się zupełnie innymi prawami. Tutaj wkładem własnym są najczęściej środki pieniężne, które są ulokowane na różnych kontach i subkontach. Co ważne – nie muszą być to środki wyłącznie "z konta oszczędnościowego". Mogą być to też pieniądze znajdujące się na naszych kontach emerytalnych, choć należy pamiętać, że ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu należy i tak do banku. Wracając do tematu kredytów na budowę domu, to właśnie wspomniany wkład własny jest największym problemem. Inwestorów często nie stać na jego zakup, którego wartość – w porównaniu do kredytów hipotecznych – jest znacznie wyższa w odniesieniu do wartości budowanej nieruchomości. Jednym słowem, zaciągnięcie kredytu hipotecznego (działka + dom) jest w tym przypadku o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem i z pewnością mniej czasochłonnym.

Wypłata? Teoretycznie żaden problem

Kredyty na budowę domu mają jedną, istotną wadę. Otrzymujemy je w transzach, które przelewane są na nasze konto dopiero w momencie zakończenia określonego etapu prac. Nadzorem nad tym wszystkim zajmuje się pracownik banku, który – często w randze inspektora – monitoruje aktualny stan wykonywanych prac. W przypadku kredytu hipotecznego jest zupełnie inaczej. Pieniądze mogą zostać przelane albo na nasze konto, albo też na konto osoby sprzedającej nieruchomość. Co więcej, kredyt ten nie ma charakteru transzy, co z łatwością pozwala wygospodarować dodatkowe środki na spłatę bieżących zobowiązań (np. w sytuacji przejściowej utraty płynności), bądź na remont. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy zaciągać kolejnego kredytu, którego uzyskanie byłoby w tym przypadku o wiele trudniejsze. Z kolei kredyty na budowę domu mogą zostać w każdej chwili cofnięte, jeśli wspomniany inspektor stwierdzi, że prace nie postępują naprzód.

Łatwiejsza spłata? Buduj dom!

Kredyt hipoteczny posiada – w porównaniu do kredytu na budowę domu – szereg atutów, z których Klienci bardzo często korzystają. Mimo to istnieją sfery, w których przewagę ma ta druga forma zobowiązań. Jedną z nich jest wysokość płaconych rat. W przypadku kredytu hipotecznego płacimy z góry ustalone, miesięczne kwoty chyba że ulegną one przeliczeniu, np. na wskutek wzrostu stóp procentowych. Z kolei raty kredytów na budowę domu są (zwykle na samym początku) zdecydowanie niższe. Krok ten jest podyktowany chęcią odciążenia inwestora, który i tak musi ponieść bardzo duże wydatki z tytułu bieżącego nadzoru wszystkich realizowanych prac.

Podsumowując, kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który jest bardzo dobrą alternatywą dla kredytów na budowę domu. Po pierwsze gwarantuje on stały dostęp do kapitału a po drugie nie wymaga aż tak wysokiego wkładu własnego. Poza tym kredyty na budowę domu wymagają zwykle znacznie większej liczby niezbędnych formalności, co znacznie wydłuża ich uruchomienie.