Czy warto brać kredyty gotówkowe zamiast oszczędzania?

  • Posted on: 24 June 2016
  • By: admijn

Pojawia się coraz więcej głosów, że po prostu nie opłaca się oszczędzać. Zamiast tego lepiej pracować nad zdolnością kredytową i uzupełniać budżet gospodarstwa domowego doraźnie kredytem gotówkowym. Kto w takim sporze ma rację? Artykuł przedstawia najważniejsze aspekty kredytowania potrzeb i oszczędzania. Dzięki poradnikowi zoptymalizujesz znacznie lepiej oczekiwania względem podpisywania umów o kredyt gotówkowy i zastanowisz się nad podejściem do osobistych finansów, poczytaj też o kredytach na http://www.finansowa-strona.pl.

Racjonalne podejście do oszczędzania i kredytowania potrzeb

Na pewno kredyt gotówkowy jest obecnie otrzymać znacznie łatwiej niż kilka lat temu. Powody takiego stanu rzeczy? Przede wszystkim na rynku krótkoterminowych pożyczek panują niezwykle niskie stopy procentowe pozwalające w dłuższej perspektywie pobudzić gospodarkę. Ludzie zaciągający kredyty gotówkowe na uczciwy procent po prostu je wydają na bieżące, a często luksusowe potrzeby oraz w celu dofinansowania niektórych kwestii biznesowych. Kredyt gotówkowy to zatem praktycznie zawsze wydatek wprowadzający pieniądze do ponownego obiegu gospodarczego. Co najważniejsze każdy kredyt gotówkowy domaga się odpracowania, czyli stworzenia dodatkowej wartości. Oszczędności natomiast wiążą się z zupełnie innymi elementami. Człowiek, który posiada oszczędności wyrzeka się konsumpcji na rzecz potencjalnych zysków w przyszłości. Oczywiście same oszczędności nie wystarczą. Chodzi o ich optymalne zagospodarowanie. Finansowanie wydatków, także inwestycyjnych z oszczędności jest po prostu najbezpieczniejsze dla budżetu gospodarstwa domowego i o tym zawsze trzeba pamiętać.

Kredyt gotówkowy w zastępstwie oszczędności

Przewaga kredytu gotówkowego nad oszczędnościami jest współcześnie bardzo widoczna. Społeczeństwo nie chce bowiem tracić czasu na oszczędzanie, ale realizuje potrzeby błyskawicznie, bez większych analiz opłacalności poczynań. Nad kredytobiorcami istnieje jednak konkretny bat w postaci przepisów prawa bankowego, windykacji, przejęć majątku, itp. Jeżeli posiadasz bardzo dobrą zdolność kredytową i zarabiasz całkiem nieźle w oparciu o umowę o pracę masz znacznie lepsze perspektywy zamiany oszczędności na standardowy kredyt gotówkowy. Trzeba sobie odpowiedzieć też na pytanie, kiedy właściwie oszczędności się przydają. Dla większości ludzi są to sytuacje czysto kryzysowe – leczenie, drobne wypadki w rodzinie, nagła utrata pracy. W takich przypadkach oszczędności bez problemu zastąpi krótkoterminowa pożyczka gotówkowa. Co zatem wybierasz? Oszczędności czy raczej kredyt gotówkowy?