Error message

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in drupal_get_feeds() (line 394 of /home/asimon/domains/lepszekredyty.pl/public_html/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/asimon/domains/lepszekredyty.pl/public_html/includes/menu.inc).

Czy zakładanie lokat jest w pełni bezpieczne?

  • Posted on: 20 April 2017
  • By: admijn

Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty bankowe są bezpieczne, ale zawsze trzeba z nimi uważać i zanim wybierzemy najlepszą dla siebie warto sprawdzić co najmniej kilka różnych ofert. Lokaty bankowe objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym przez co są w miarę bezpiecznym instrumentem finansowym pozwalającym na oszczędzanie. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją jaka została powołana przez banki po to, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo i stabilność systemu bankowego. Podstawowym zadaniem tejże instytucji jest ochrona pieniędzy klientów jakie zostały wpłacone w bankach komercyjnych i spółdzielczych, a także jakie wpłacono do SKOK-ów. Depozyty jakie ulokujemy w banku są objęte gwarancją co do kwoty stu tysięcy euro. Warto o tym wiedzieć i jeżeli mamy więcej pieniędzy warto mieć je ulokowane na kilku różnych kontach, aby nie stracić swoich środków jeżeli dojdzie chociażby do upadku danego banku. Dzięki temu funduszowi można liczyć na to, że banki są w jakiś sposób chronione przed bankructwem. Każda inwestycja związana jest z ryzykiem straty części ulokowanych środków, ale gwarancja funduszu sprawia, że wszystkich środków nie stracimy. W przypadku lokat można uznać, że są one najbardziej bezpieczną formą oszczędzania. Zyski z lokat może nie są tak wysokie, jak w przypadku akcji, ale z pewnością są bardziej bezpieczne.

Co się dzieje, gdy bank ogłasza upadłość?

Bardzo często, kiedy przekazujemy na lokatę wszystkie swoje oszczędności boimy się, że je stracimy jeżeli bank zbankrutuje. Jest to strach zrozumiały, ale bezpodstawny. Każdy bank zapewnia, ze jest na dobrej pozycji na rynku i nie upadnie w najbliższym czasie, ale w rzeczywistości jest tak, ze nawet jeżeli banki mają problemy to i tak zachęcają klientów, aby powierzali im swoje oszczędności. Pojawiają się na rynku nowe oddziały banków i ich ilość jest coraz to większa. Kryzysy gospodarcze mają to do siebie, ze dopadają nawet największe banki. Takim przykładem może być upadek amerykańskiego banku Lechman Brothers. Był to jeden z największych banków amerykańskich jakiego upadek uznano za jedną z głównych przyczyn kryzysu gospodarczego jakie można było zaobserwować w przeciągu ostatnich kilku lat. Bank może ogłosić bankructwo, ale taka sytuacja jest dosyć rzadko spotykana. W Polsce na przełomie ostatnich lat upadło niewiele banków komercyjnych. Co dzieje się w takiej sytuacji z naszymi pieniędzmi? Za bezpieczeństwo naszych pieniędzy odpowiedzialny jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W momencie, kiedy bank złoży wniosek odnośnie upadłości Fundusz wypłaca klientom zwrot kapitału jaki został ulokowany w banku ogłaszającym upadłość. Pieniądze są zwracane łączenie z uzbieranymi odsetkami. Jak widać nawet w sytuacji, kiedy bank w jakim mamy ulokowane pieniądze upadnie nie zostajemy sami z tym problemem i nie tracimy swoich pieniędzy. Mamy gwarancję, że większa ich część zostanie nam zwrócona bez większego problemu.